Od wielu lat pomagamy w tworzeniu i prowadzeniu portali internetowych. Obserwujemy trendy, podglądamy rozwiązania wspomagające pozyskiwanie ruchu. Testujemy rozwiązania i wdrażamy optymalizacje w kodzie i budowie portali. Śledzimy pomysły zwiększające liczbę odwiedzin i długość wizyt na portalach. Wiemy też, jakie jest 10 najczęstszych błędów powodujących, że ruch na Twoim portalu internetowym nie rośnie, a nawet spada!
1. Niewielu internautów wie o Twoim portalu - pora to zmienić!
A przede wszystkim - albo nie wiedzą o nim Google, albo Google nie wiedzą, że treści na Twoim portalu są dobre. Zostań autorytetem w swojej dziedzinie i pozwól, by inni dowiedzieli się o tym! Wymaga to czasu, ale przy odrobinie samozaparcia możesz osiągnąć to dość szybko, Oto sposoby rozgłoszenia informacji o Twoim portalu:
- Cytowania - zadbaj o to, by inni chcieli cię cytować i linkować do Twoich treści. Proponuj darmowe publikacje na temat swojej niszy w uznanych portalach branżowych, wymieniaj się wpisami z przyjazną konkurencją. Jeśli trzeba, płać za najlepsze swoje publikacje w mediach branżowych, ale zadbaj o to, by treści właściwie linkowały do Twojego portalu.
- Pozyskuj linki zewnętrzne w miejscach powiązanych z Twoją branżą,
- Zadbaj o poprawne linkowanie wewnętrzne na portalu. Na przykład: w treści zawieraj odnośniki do starszych artykułów w temacie, pod treścią publikuj zajawki linkujące do podobnych treści,
- Informuj o treściach na mediach społecznościowych.,
- Informuj o nowych wpisach w branżowych miejscach,
- Dodaj mapę strony do Google Search Console,
- Jeśli internauci odwiedzają twój portal, ale szybko wychodzą, to prawdopodobnie UI Twojego portalu "leży"; trzeba przeprojektować interfejs i przeprowadzić badania UX, by utrzymać internautów jak najdłużej i spowodować, by wracali jak najczęściej.
- Jeśli to nie pomoże, dodawaj informacje o nowych treściach automatycznie poprzez Google APi.
- Jeśli te działania zawiodą, skonsultuj się z naszymi ekspertami - spróbujemy zbadać problem.
- Zmień system portalowy - diametralna zmiana przeprowadzona z głową podniosła niejedną stronę czy portal na nogi!
2. Czy treści na portalu odpowiadają potrzebom internautów?
Jeśli prowadzisz portal informacyjny lub branżowy, staraj się publikować treści, które rozwiążą realne problemy Twoich czytelników.
- Sprawdź, czego szukają potencjalni odwiedzający, korzystając z narzędzi takich jak "Google Trends" czy "Answer The Public", a nawet "Google Search Console" czy "Google Ads Planer". W tych ostanich narzędziach możesz wręcz zdiagnozować, ile ruchu ci ucieka, bo Twój portal odwiedza tylko ułamek procenta osób szukających rozwiązania jakiegoś problemu!
- Nadawaj właściwe tytuły i podtytuły w Twoich artykułach. I nie chodzi tu o zaspamowanie wyszukiwarki słabym kontentem z optymalnie dobranymi tytułami, ale o odpowiadanie na potencjalne zapytania internautów! Zamiast "Oferta" - napisz "Cennik" - bo takiej frazy częściej szukają internauci.
- Wszystkie treści koniecznie zilustruj odpowiednimi zdjęciami lub obrazkami, ale nie korzystaj z ogólnodostępnych zdjęć ze stocków - postaraj się o autorskie ilustracje i fotografie. Jeśli użyjesz stockowych materiałów, Google pomyśli, że informacja na Twoim portalu nie jest unikalna i niechętnie pokaże ją internautom.
- Nadaj zdjęciom nazwy oraz "alty" adekwatne do tematyki treści na portalu, ale zgodne z ich faktyczną zawartością obrazów. Pozyskasz dodatkowy ruch z wyszukiwania obrazków w Google!
3. Regularność publikacji na portalu jest bardzo ważna!
- Jeśli jeszcze nie stosujesz tej reguły - publikuj nowe treści zawsze o tej samej porze. Zastanów się, o której godzinie czytelnicy najchętniej otwierają Twój portal? Godzin kolejnych wydań może być dwie, lub nawet trzy w ciągu doby, ważne, by były regularne i dostosowane do Twoich odbiorców.
- Zasadę określonych godzin publikacji możesz łamać, jeśli masz newsa wymagającego naprawdę pilnego newsa.
- Nie rób przerw w publikowaniu treści. Nie możesz pozwolić sobie na dzień czy dwa bezczynności, bo czytelnicy porzucą twój portal. Jeśli wiesz, że nie dasz rady opublikować nowych treści za kilka dni, to po prostu przygotuj coś wcześniej i zaplanuj publikację.
- Wyciągaj z archiwum evergreeny. Jeśli nowych treści jest za mało w kolejnym wydaniu - nie bój się korzystać z uniwersalnych treści o tematyce dostosowanej do aktualnego czasu. Mogą to być treści świąteczne, poradnikowe, związane z historią. Możesz co roku uaktualniać evergreenowe treści!
- Pamiętaj, że nie tylko internauci czekają na Twoje treści - Google także nauczy się, że warto odwiedzać Twoją witrynę w określonych odstępach czasu w poszukiwaniu nowych artykułów!
4. Nie wykorzystujesz potencjału social mediów do promocji Twojego portalu?
- Czy każdy artykuł na portalu jest linkowany z profilów na social mediach?
- Czy dbasz o to, by posty w social mediach o newsach miały interakcje szerokiego grona internautów? Zachęć ich do komentowania, używając chwytliwych wpisów i zdjęć, które wymagają, by na chwilę zatrzymać skrolowanie i przyjrzeć się im!
- Nie bój się prosić o udostępnienia postów w socilal mediach - to zwiększy Twoje zasięgi
- Udostępniaj posty na Linkedin! Social media to nie tylko Facebook! Prawdziwi klienci czają się na Linkedin, bo tam zaglądają specjaliści, szefowie i kadra zarządzająca. Nie zmarnuj tego potencjału na promocję portalu!
- Nie zapominaj o Twitterze (obecnie Twitter nazywa się "X"). Tu pojawiają się naprawdę zaangażowani użytkownicy internetu, dzięki ich interakcjom możesz z powodzeniem promować portal.
- Krótkie filmiki - to nie dla ciebie? Nawet nie wiesz, jak się mylisz! Potencjał Tiktoka, Relsów czy Shortsów jest niedoceniany przez redakcje większości portali, a tam przesiaduje przyszłość - większość młodzieży. Spowoduj, by marka Twojego portalu zapadła im w pamięć. Nie musisz postować filmików ze śmiesznymi kotkami - skup się raczej na chwytliwych tytułach dostosowanych do odbiorców, a w tle - angażujące zdjęcia z Twoich artykułów! To zadziała, ale musisz być cierpliwy w promocji portalu na social mediach!
5. Wykorzystaj potencjał krótkich form wideo w promocji Twojego portalu!
- Nie musisz mieć profesjonalnego studia telewizyjnego, by zostać filmowcem internetowym! Wystarczy średniej klasy smartfon, i przyzwoity mikrofon, by tworzyć filmiki na portal!
- Nie chcesz upubliczniać swojego wizerunku? Szanujemy to. Nic straconego. Na materiałach wideo udostępnianych na portalach nie musi być twojej twarzy.
- Nie masz pomysłów na tematy do filmów i nie czujesz się dobrze jako operator smartfonowej kamery? To nie problem! Wykorzystaj Canwę, by tworzyć krótkie nagłówkowe materiały wideo do artykułów na Twoim portalu! Pamiętaj o wersji w układzie "portretowym", na Tiktoka oraz Shorts!
6. Spróbuj z podcastami na portalu
- Coraz popularniejszą formą korzystania z treści w Internecie są podcasty. Ludzie nie mają czasu czytać, a nawet oglądać filmów. Za to słuchać mogą nawet przy okazji wykonywania pracy czy czynności domowych.
- Twój głos nie jest radiowy? Zaufaj nowoczesnej technologii! Nowoczesne programy do rejestracji dźwięku potrafią podbić dźwięk tak, by był radiowy. Przy okazji wytną szumy i podniosą jakość nagrania.
- Co udostępniać w ramach podcastów? Wybierz stałą tematykę, które zapewnią regularność nagrywania. Może to być tygodniowy przegląd informacji z portalu, albo tematyka z wybranych działów. Podejrzyj, co podcastuje konkurencja?
- Pamiętaj o regularności podcastów. Przyzwyczaisz swoich odbiorców i zwiększysz ich grono.
- Podcasty możesz udostępniać nie tylko na twoim portalu, ale też na platformach podcastowych! Zdziwisz się, ale to podniesie zasięgi twojego portalu!
- Nie masz czasu na nagrywanie podcastu na portal? I na to są sposoby! Pracujemy nad rozwiązaniem umożliwiającym automatyczne konwertowanie treści artykułów na pliki dźwiękowe - i to z użyciem Twojego głosu!
7. Wykorzystuj chwilę - zawsze odnoś się do najświeższych wydarzeń
- Staraj się, by Twój portal jako pierwszy publikował najświeższe informacje i natychmiast rozgłaszał je w social mediach
- Docieraj do źródeł i dokumentuj wydarzenia zdjęciami i filmami
- Nawet, jeśli nie jesteś pierwszy, nic nie stoi na przeszkodzie, by twój portal lepiej opracował informację, i przekazał ją w wersji obszerniejszej. Ważne, by publikacja nastąpiła szybko.
8. Współpracuj z innymi mediami, nawet konkurencyjnymi portalami!
- W grupie siła, dlatego nie bój się angażować we współprace. Jeśli prowadzisz portal newsowy, podsyłaj newsy lokalnej telewizji lub rozgłośni radiowej. Udostępniaj materiały wideo innych twórców na swojej platformie. Taka współpraca pozwoli urosnąć każdemu z was!
- Publikując gościnnie pozyskasz nowych czytelników! Pisz wartościowe treści na innych portalach, ale nie zapominaj o stopce z odnośnikiem do twojego portalu, jeśli to możliwe. Pokażesz wtedy swoją markę tam, gdzie być może jej nie znają.
- Udostępniaj czasem w mediach społecznościowych treści innych wydawców, skomentowane rzeczowo przez siebie. Być może wciągniesz ich do dyskusji :)
- Współpracując - uczymy się najwięcej! Korzystaj więc z dobrodziejstw współpracy jak najczęściej, a za jakiś czas to z Twoim portalem będą chcieli współpracować inni!
9. Problemy techniczne powodują, że twój portal nie jest przez Google dobrze widziany.
Google jest niezwykle wrażliwe na wahania wydajności indeksowanych stron. Każda strona ma przyznany pewien zasób mocy obliczeniowej robotów indeksujących. Moc ta wiąże się z kosztami w postaci zużycia prądu i czasu, dlatego, jeśli Twój portal otwiera się wolno, Google niechętnie przydzielają mu swoje moce. Google nie poleca też zbyt chętnie stron nie zapewniających bezpieczeństwa internautom.
Jak więc rozpoznać problemy techniczne w działaniu portalu, i jak je rozwiązywać? Oto niektóre z nich:
- Brak certyfikatu SSL, lub niewłaściwa budowa strony powodująca, że nie wszystkie treści na stronie są szyfrowane. Łatwo to sprawdzić, klikając w kłódeczkę w pasku adresu przeglądarki.
- Problemy z wydajnością serwisu. Jeśli Twój portal otwiera się długo, grafiki wczytują mozolnie i każesz czekać internautom na treści - nie łudź się - po trzech sekundach opuszczą Twoją stronę. Google świetnie o tym wiedzą, i dlatego nie promują twojego portalu w wynikach wyszukiwania. Co zrobić? Oto lista rozwiązań:
- odchudź stronę - wyrzuć wszystkie niepotrzebne moduły, zredukuj skrypty, kod CSS i HTML,
- zmniejsz i zoptymalizuj pliki graficzne,
- właściwie stosuj dyrektywy keszowania w pliku htaccess,
- korzystaj c serwerów CDN w celu przyspieszenia ładowania zdjęci i plików statycznych,
- stosuj keszowanie wygenerowanego kodu html po stronie serwera,
- zastanów się nad zmianą pakietu hostingowego na wyższy, lub zmianą dostawcy usług hostingowych; warto w tej sprawie skonsultować się z kimś, kto odpowie ci na pytanie - czy te zmiany pomogą w przezwyciężeniu problemów z wydajnością portalu?
- jeśli to nie pomoże, zmień platformę portalową na wydajniejszą.
- Dobierz partnera technologicznego, który rozwiąże za ciebie problemy techniczne. Jeśli technologia to nie jest Twój świat, powierz opiekę nad serwisem firmie lub osobie, która zadba o techniczne aspekty działania portalu. Upewnij się, że fachowcy zadbają o SEO, optymalizację, wydajność i bezawaryjność serwisu, i wykażą się gotowością do rozwoju portalu. Ważne, by czynności związane z obsługą portalu obejmowała umowa na piśmie! Umowa powinna zawierać także czas reakcji na problemy, byś nie musiał czekać na usunięcie problemów w kluczowych momentach.
10. Portal ma kłopoty z hakerami i spamem z zewnątrz?
Zauważyłeś, że z portalem dzieje się coś niedobrego? Google raportuje, że strona jest niebezpieczna i niechętnie pokazują go internautom. Co zrobić?
- Jeśli zaszła taka sytuacja, nawet w przeszłości, koniecznie zadbaj o to, by się nie powtórzyła.
- Zatrudnij kogoś, kto zadba o bezpieczeństwo Twojego portalu,
- Jeśli sytuacja jest opanowana, koniecznie zgłoś do Google za pośrednictwem Google Search Console, że już jest bezpiecznie;
- Stosuj jakiś skuteczny system do automatycznego skanowania porprawności działania Twojego portalu; ważne, by system szybko wykrywał zagrożenia, zanim Google "zbanuje" Twój portal!
- Adres IP serwera trafił na czarne listy spamowe. Koniecznie sprawdzaj co jakiś czas, czy twój adres nie znalazł się na listach RBL! Spowoduj, by IP twojego portalu zniknęło z RBL.
- Jeśli trzeba, zmień platformę portalową na bezpieczniejszą - stawianie portalu na Wordpressie bez odpowiedniego zabezpieczenia i wiedzy z zakresu bezpieczeństwa to zły pomysł. Same "wtyczki" nie pomogą!
11. Unikaj spamowej zawartości portalu
- Podpisujesz umowy z każdym dostawcą reklam? Niektórzy z nich dostarczają bardzo spamowy kontent reklamowy, który zniechęca nie tylko internautów, ale też źle wpływa na postrzeganie Twojej witryny przez Google.
- Nie przeładuj portalu reklamami. Jeśli, by dokopać się do treści na portalu, trzeba zamknąć kilka okienek i przewinąć kilka ekranów banerów, nie dziw się, że ruch na portalu spada!
- Staraj się szukać dobrych domów mediowych oferujących wysokiej klasy reklamy za godziwe pieniądze.
Pomysłów na podniesienie liczby odwiedzin na portalu jest wiele, mamy jeszcze kilka w zanadrzu! Nie ze wszystkich musisz od razu korzystać! Wybierz te, które najlepiej pasują do ciebie i twojego portalu i spróbuj je wdrożyć. Trzymamy za to kciuki!
Znajdź nas w social mediach: