Zgodnie z zapisami paragrafu 23a Kodeksu Etyki Adwokackiej (KEA), adwokat ma prawo informować o swojej praktyce zawodowej w bardzo wąskim zakresie. 25 maja 2023 roku Naczelna Rada Adwokacka zniosła większość ograniczeń co do zakazu reklamy w zawodzie adwokata, a co za tym idzie przedstawiciele tej profesji mogą używać klasycznych form reklamy, w tym ulotek, płatnej reklamy w prasie czy w Internecie.
Adwokat ma prawo do zamieszczenia tablicy informacyjnej przy budynku kancelarii, posiadania informacyjnej strony internetowej, oraz wpisów w bazach adresowych. Może także wydawać informatory i broszury informacyjne.
Podobne przepisy dotyczą zawodu notariusza. Zapisy Kodeksu Etyki Zawodowej Notariuszy (KEZN) nie dopuszczają używania reklamy ani sponsoringu, a artykuł 50 ustawy "Prawo o notariacie" przewiduje odpowiednią odpowiedzialność dyscyplinarną dla notariuszy łamiących to ustalenie.
Dodatkowo, adwokaci mogą korzystać z płatnej reklamy w Internecie, a więc Google Ads czy Facebook Ads, a także z reklamy w mediach internetowych. Muszą tylko przestrzegać zasad etyki.
Strona internetowa adwokata czy notariusza - czym musi się charakteryzować?
Dobrze wykonana strona internetowa notariusza czy adwokata nie narusza zapisów KEA ani KEZN i może przyczynić się do pozyskiwania klientów zainteresowanych pomocą prawną. Duża konkurencja wśród kancelarii wymusza niejako działania mające na celu przygotowanie strony internetowej optymalnej pod względem merytorycznym, prawnym i technicznym.
-
Profesjonalizm - strona internetowa prawnika powinna odzwierciedlać profesjonalizm i wysoką jakość usług, jakie oferuje kancelaria adwokacka. Szata graficzna oraz treści powinny być starannie dobrane i dopasowane do specyfiki branży.
-
Informacje o usługach - strona internetowa musi zawierać szczegółowe informacje o zakresie oferowanej pomocy prawnej. Klienci powinni mieć możliwość zapoznania się z zakresem działalności kancelarii oraz z listą specjalizacji adwokatów czy notariuszy. Treści na stronie muszą być unikalne i przynosić użyteczną dla klientów informację, pomagającą im choć w części rozwiązać ich problemy natury prawnej.
-
Opinie klientów - obecność pozytywnych opinii klientów na stronie internetowej adwokata może być bardzo korzystna. Klienci chętniej skorzystają z usług kancelarii, która cieszy się pozytywnymi ocenami i referencjami.
-
Aktualizacja treści - strona internetowa adwokata i notariusza powinna być regularnie aktualizowana, aby odzwierciedlać bieżącą działalność kancelarii. Dzięki temu klienci będą mieli pewność, że informacje na stronie są aktualne i rzetelne. Częsta aktualizacja treści na stronie wpływa także pozytywnie na wizerunek strony w "oczach" google - strona uznawana sjest za "żywą", i częściej przeglądana przez roboty indeksujące.
-
Łatwość użytkowania - strona internetowa powinna być prosta w obsłudze i łatwa w nawigacji. Klienci powinni mieć możliwość szybkiego i intuicyjnego znalezienia potrzebnych informacji oraz kontaktu z prawnikiem.
-
Bezpieczeństwo danych - strona internetowa adwokata powinna być zabezpieczona za pomocą certyfikatu SSL, a także przed atakami hakerskimi i zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem danych. Klienci muszą mieć pewność, że ich dane są bezpieczne i chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Strona, która ulega atakom hakerów jest oznaczana przez Google w wynikahc wyszukiwania jako "niebezpieczna" i jest niechętnie prezentowana internautom przez wyszukiwarkę.
- Linki do strony przedstawicieli zawodów związanych z prawem powinny znajdować się na innych stronach powiązanych tematycznie. To także jeden z istotniejszych czynników wpływających na pozycje strony w wynikach wyszukiwania.
- Wysoka pozycja w wyszukiwarkach - strona internetowa notariusza czy adwokata powinna być zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych, aby zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć większą liczbę potencjalnych klientów. Na pozycję w wyszukiwarce ma istotny wpływ treść strony - jej pomocność, unikalność.
Ostatni punkt dotyczący wysokich pozycji strony prawnika w wyszukiwarce warto rozwinąć. Na wysokie pozycje strony internetowej w wynikach wyszukiwania składa się wiele czynników, a tu wymienimy te najważniejsze:
- doskonała optymalizacja techniczna strony internetowej; łatwo ją sprawdzić korzystając z narzędzia "Google Pagespeed Insighs". Właściwe wykonanie strony internetowej adwokata powoduje, że strona wczytuje się błyskawicznie, jest zoptymalizowana pod względem niskiego zużycia energii laptopa czy smartfona, łatwa w obsłudze i przyjazna. Tak przygotowane strony internetowe są "lubiane" przez wyszukiwarki internetowe i pokazywane wyżej w wynikach wyszukiwania;
- unikalne, merytoryczne treści, zoptymalizowane pod kątem treści wyszukiwanych przez internautów, ale z wplecionym żargonem prawniczym; unikalność treści jest w tym przypadku kluczowa, i dotyczy także zdjęć, ikonek i obrazków użytych przy budowie strony internetowej; lepiej jest używać zdjęć własnych, niż zakupionych na stockach!
- właściwa struktura treści na stronie; dotyczy to zarówno menu strony, jak i budowy poszczególnych artykułów; warto używać odpowiednich nagłówków, zadbać o optymalną długość akapitów i interlinie ułatwiające czytanie treści;
- budowa pozycji strony poprzez linkowanie do niej z innych stron, powiązanych tematycznie, posiadających "autorytet" w oczach wyszukiwarek. Udostępnianie na stronie wartościowych informacji, a następnie linkowanie ich na portalach społecznościowych, udostępnianie przez wielu internautów - te aktywności pomagają w budowaniu linków do strony;
- budowa autorytetu strony w swoich dziedzinach; to wyższy poziom pozycjonowania. Regularnie publikując treści związane z jakimś wąskim zakresem wiedzy prawniczej, można wyrobić sobie w Google tzw. "topical authority" - autorytet na przykład "adwokata od rozwodów", czy "notariusza od spółek".
Poniżej kilka stron internetowych stworzonych dla notariuszy, adwokatów i radców prawnych.
Znajdź nas w social mediach: